Верховна Рада змінила принцип проведення планових перевірок СПД

3 листопада 2016 року депутати Верховної Ради України проголосували за прийняття в цілому законопроекту №2418а Про внесення змін до ЗУ Про основні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Зокрема, основними змінами є наступні положення:

  • планові перевірки проводитимуться по річному плану, який буде затверджуватися не пізніше ніж до 1 грудня року, попереднього до планового;
  • внесення змін до річного плану перевірок СПД є неможливим;
  • щорічно до 1 квітня органи контролю подаватимуть звіт про виконання плану перевірок за попередній рік. Дані звіту розміщуватимуться на офіційних інтернет-ресурсах органів державного контролю;
  • термін проведення перевірки не може перевищувати 10 робочих днів (для малого бізнесу — не більше 5 днів), а загальна тривалість усіх перевірок підприємства впродовж року не може перевищувати 30 робочих днів (для малого бізнесу — 15 днів).

Оновлений закон передбачає нововведення і для позапланових заходів державного нагляду (контролю).

Зокрема уточнено поняття «недостовірності даних», поданих СПД у документах обов’язкової звітності. До недостовірних даних не належать:

  • інформація, яку СПД уточнив впродовж місяця з моменту подання первинної інформації;
  • не вважається недостовірною інформація, яка є результатом очевидної описки чи арифметичної помилки, яка не впливає на зміст поданої звітності.

У разі виявлення органом державного контролю помилки у документі обов’язкової звітності, він, в першу чергу, повідомляє СПД про необхідність її виправлення (не пізніше ніж в 10-тиденний термін). А вже в разі, якщо СПД не виправив помилок впродовж 5 робочих днів з моменту отримання повідомлення, ініціюватиметься проведення позапланового заходу державного контролю.

Уточнено також особливості проведення позапланових перевірок на підставі звернень фізичних осіб:

  • такі звернення повинні містити інформацію про порушення, що спричинило шкоду правам скаржників, їх законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природньому середовищу чи безпеці держави;
  • автор звернення повинен долучити до свого листа документи або їх копії, що підтверджують такі порушення.